Roztočte to s krbovým ventilátorem: Teplo domova bez starostí.

Krbový Ventilátor

Krbový ventilátor: Co to je?

Krbový ventilátor je šikovný pomocník pro každého, kdo chce ze svého krbu dostat maximum tepla. Díky chytrému využití termoelektrického principu přeměňuje teplo na elektřinu, která pak roztáčí lopatky ventilátoru. Nejlepší místo pro umístění ventilátoru je na vrchní části krbových kamen nebo vložky, kde je teplo nejintenzivnější. Studený vzduch z pokoje proudí skrz zahřátá žebra ventilátoru a vrací se zpět do místnosti už příjemně teplý. Tenhle jednoduchý, ale účinný systém výrazně zlepšuje celý proces vytápění. S krbovým ventilátorem ušetříte nejen palivo, ale také čas - pokoj se prohřeje rychleji a teplo se rozloží rovnoměrněji do všech koutů. A co je nejlepší? Instalace je úplně jednoduchá, zvládnete ji sami bez jakýchkoliv složitých úprav nebo zásahů do konstrukce krbu.

Jak funguje krbový ventilátor?

Chcete zvýšit účinnost vašeho krbu? Krbový ventilátor je přesně to, co potřebujete. Tenhle šikovný pomocník se jednoduše postaví na horní desku krbu, kde díky zabudovanému termoelektrickému generátoru začne pracovat, jakmile se krb rozehřeje. Princip je vlastně docela jednoduchý - ventilátor nasává chladnější vzduch z místnosti, který pak proudí přes zahřátá žebra na jeho zadní straně. Teplý vzduch se následně rozfoukává do prostoru, což výrazně zlepšuje cirkulaci tepla v celé místnosti. Nejen že se tak místnost rychleji vytopí, ale navíc ušetříte i na palivu. Na trhu najdete spoustu různých modelů, od menších až po výkonnější kousky, takže si určitě vyberete takový, který bude nejlépe vyhovovat vašemu krbu.

Typy krbových ventilátorů

Když si chcete pořídit krbový ventilátor, máte na výběr z několika možností. Každý typ má své specifické vlastnosti a hodí se pro různé situace - záleží hlavně na vašem krbu a tom, co od ventilátoru očekáváte.

Nejčastěji lidé volí axiální ventilátory, které jednoduše položíte na vrchní část krbových kamen. Jsou praktické, finančně dostupné a jejich montáž zvládnete sami. Fungují tak, že zespodu nasávají ohřátý vzduch a lopatky ho pak rozhání po místnosti. Pro ty, kteří hledají něco lepšího, jsou tu radiální ventilátory. Ty sice nemontujete přímo na krb, ale vedete k němu hadice. Pracují mnohem tišeji a účinněji než axiální typ, musíte ale počítat s náročnější instalací a vyšší cenou.

V nabídce najdete i pokročilejší modely krbových ventilátorů vybavené třeba termostatem, časovačem nebo ovládáním na dálku. Díky těmto vychytávkám můžete ventilátor používat mnohem pohodlněji a šetřit energii. Než se rozhodnete pro konkrétní model, dobře si promyslete, jaký výkon potřebujete, jak moc vám vadí hluk a jak složitou instalaci zvládnete. Hlavně si ale ověřte, jestli bude ventilátor s vaším krbem vůbec fungovat.

Výhody krbového ventilátoru

Pokud přemýšlíte o vylepšení vašeho krbu, krbový ventilátor je skvělá volba. Tohle šikovné zařízení vám pomůže dostat maximum tepla z každého polínka. Díky němu se příjemné teplo dostane do všech koutů místnosti, takže nemusíte sedět přímo u ohně. Je to vlastně takový pomocník, který vám zajistí, že se teplo nebude zbytečně držet u stropu, ale rovnoměrně se rozptýlí po celém prostoru. To oceníte hlavně ve velkých místnostech, kde by se jinak spousta tepla ztratila. Krbový ventilátor navíc dělá víc než jen rozhánět teplý vzduch - chrání váš krb před přehřátím a pomáhá udržovat čistší vzduch v místnosti. Nemusíte se bát ani instalace, je to docela jednoduchá záležitost, kterou zvládnete i sami. A co je nejlepší? Ušetříte na topení a užijete si příjemnější atmosféru domova.

Nevýhody krbového ventilátoru

Přemýšlíte o pořízení krbového ventilátoru? Je dobré si uvědomit, že kromě výhod přináší i určité komplikace. Nejčastěji lidé zmiňují nepříjemný hluk, který může rušit pohodu u krbu - zvlášť u těch cenově dostupnějších modelů. Taky musíte počítat s tím, že bez elektrické energie vám nebude k ničemu. To může být nepříjemné zejména v zimě při výpadku proudu. A i když spotřeba není nijak závratná, přece jen se vám o něco zvednou náklady na elektřinu. Proto si před koupí krbového ventilátoru dobře rozmyslete, jestli vám jeho přínosy převáží nad těmito drobnými nevýhodami.

Krbový ventilátor, tichý společník dlouhých zimních večerů, mění teplo sálající z krbu v jemný vánek, který zahřeje celý domov.

Jindřich Dvořák

Na co si dát pozor při výběru

Když si vybíráte ventilátor ke krbu, měli byste promyslet pár věcí. Správně zvolená velikost krbového ventilátoru je základ, pokud chcete, aby teplo proudilo tam, kam má. Malý větráček velký krb prostě neutáhne, a zbytečně velký zase jen plýtvá elektřinou. Myslete taky na to, jak moc bude ventilátor hlučný - hlavně pokud ho dáte do obýváku, kde se nejvíc zdržujete. Výrobce by měl uvádět hlučnost v decibelech. Z čeho je ventilátor vyrobený taky hodně napoví o tom, jak dlouho vám vydrží a jak zvládne vysoké teploty. Nerez je super volba - vydrží fakt dlouho a něco snese, hliník je zase lehčí a levnější. Než se do něčeho pustíte, mrkněte ještě, jestli ventilátor sedí k vašemu krbu a dají se k němu sehnat náhradní díly.

Funkce Krbový ventilátor A Krbový ventilátor B
Počet rychlostí 3 1
Maximální hlučnost 35 dB 45 dB
Materiál Hliník Ocel

Instalace a údržba ventilátoru

Montáž krbového ventilátoru není žádná věda, když víte, jak na to. Ze všeho nejdřív musíte najít to správné místo. Ventilátor patří nahoru ke stropu, tam kde se krb nejvíc zahřívá. Takhle vám bude teplo krásně proudit po celé místnosti. Než se do toho pustíte, koukněte do manuálu - ať víte, do čeho jdete. Na bezpečnost při montáži rozhodně nezapomeňte, helma a rukavice jsou základ. Pak už jen stačí zapojit do zásuvky a vyzkoušet, jestli všechno šlape jak má. Aby vám ventilátor dlouho vydržel, je potřeba se o něj trochu starat. Čas od času očistěte lopatky od prachu, zkontrolujte kabely a elektrické části. Když tohle všechno dodržíte, užijete si doma příjemné teplo bez starostí.

Cena a dostupnost na trhu

Když se rozhlédnete po krbových ventilátorech, zjistíte, že jejich ceny se pohybují všude možně - od pár stovek až po tisícovky korun. Za co vlastně platíte? Hlavně za použitý materiál, sílu ventilátoru, jak moc hlučí a samozřejmě i za to, jak vypadá. Ty levnější kousky bývají z plastu a nemají takový tah, zatímco když si připlatíte, dostanete bytelný kousek z hliníku nebo nerezu, který má větší sílu a běží jako šepot.

Než se pro nějaký rozhodnete, zamyslete se nad tím, jak velký máte krb a kolik toho zvládne. Malému krbečku bude stačit slabší větráček, ale pořádný krb si zaslouží něco výkonnějšího. A určitě si pohlídejte, jak moc ventilátor hučí - nikdo přece nechce, aby mu rušil pohodu u praskajícího ohně.

Sehnat krbový ventilátor dneska není žádný problém. Prodávají je v kamnářstvích, hobby marketech a spoustu jich najdete i na internetu. Jen si dejte práci s porovnáním různých modelů a jejich cen. Však jde o to, aby vám doma dobře sloužil a splnil přesně to, co od něj očekáváte.

Publikováno: 11. 04. 2025

Kategorie: bydlení