Anglický setr: Skvělý společník pro váš domov

Anglický Setr

Historie plemene anglický setr

Historie plemene anglický setr sahá až do 14. století, kdy byli tito psi vyšlechtěni pro lov ptactva. Jejich schopnost najít a značkovat kořist se stala ceněnou vlastností. V průběhu 19. století bylo plemeno dále zdokonalováno a standardizováno. Anglický setr se postupně stal populárním nejen jako lovecký pes, ale i jako společník pro rodiny díky své inteligenci a přátelské povaze. Dnes je anglický setr oblíbený po celém světě jak pro svou krásu, tak i pro svou oddanost a schopnost pracovat s lidmi.

Fyzický popis a charakteristika anglického setra

Anglický setr je středně velký pes s elegantní a štíhlou postavou. Jeho srst je hedvábná, dlouhá a měkká, často s charakteristickými skvrnami nebo skvrnami. Barva srsti se obvykle pohybuje od bílé po různé odstíny hnědé a oranžové. Hlava anglického setra je štíhlá s výraznými ušima visícími na stranách. Mají inteligentní a přátelský výraz, což odráží jejich milou povahu. Jsou to energičtí psi se silným loveckým instinktem a dobrou vytrvalostí.

Péče a výživa anglického setra

Péče a správná výživa jsou klíčové pro zdraví anglického setra. Je důležité zajistit mu vyváženou stravu bohatou na bílkoviny, vitamíny a minerály. Doporučuje se kvalitní suché granule nebo konzervy speciálně určené pro velká plemena psů. Setr by měl mít pravidelný přístup k čerstvé vodě a dostatek pohybu, aby si udržel kondici a váhu. Co se týče péče o srst, je nutné pravidelně kartáčovat jeho dlouhou hedvábnou srst a kontrolovat uši, drápy i zuby.

Výcvik a cvičení pro anglického setra

Výcvik anglického setra je důležitý pro dosažení optimálního chování a poslušnosti tohoto plemene. Setři jsou inteligentní a energičtí psi, kteří potřebují mentální i fyzickou stimulaci. Doporučuje se začít s výcvikem již v mladém věku a používat pozitivní posilování. Důraz by měl být kladen na trpělivost a konzistenci při tréninku, aby se zabránilo nechtěnému chování. Cvičení by mělo zahrnovat jak poslušnostní cviky, tak i aktivity jako například agility nebo vyhledávání předmětů. Pravidelné cvičení pomáhá udržet setra ve fyzické kondici a zabraňuje destruktivnímu chování způsobenému nedostatkem stimulace.

Zdravotní péče a genetické predispozice u tohoto plemene

Zdravotní péče je důležitou součástí života anglického setra. Toto plemeno může trpět genetickými predispozicemi, jako jsou dysplazie kyčelních kloubů a problémy s očima, včetně katarakty. Je důležité pravidelně navštěvovat veterináře a sledovat zdravotní stav psa. Doporučuje se také pravidelné cvičení a správná strava pro udržení kondice a prevenci obezity, což může vést k dalším zdravotním problémům. S odpovídající péčí a kontrolami lze zajistit dlouhý a zdravý život anglickému setru.

Publikováno: 17. 03. 2024

Kategorie: dům

Autor: Jan Kohout

Tagy: anglický setr | plemeno psa