Netýkavka žláznatá: Elegantní kráska, která rozzáří váš domov

Netýkavka Žláznatá

Nenáročná kráska do interiéru

Netýkavka žláznatá, latinsky Impatiens glandulifera, je impozantní okrasná rostlina, která si i přes svůj exotický původ hravě poradí s našimi podmínkami. Pochází z Himalájí, kde roste jako plevelná bylina, a do Evropy se dostala v 19. století. Rychle si získala oblibu pro své krásné květy a nenáročnost. Dorůstá do úctyhodné výšky až dvou metrů, čímž dodá vašemu interiéru punc exotiky. Netýkavka žláznatá je ideální pro ty, kteří s pěstováním teprve začínají. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči a odpustí vám i drobné pěstitelské prohřešky. Preferuje slunné stanoviště, ale snese i polostín. Důležitá je pravidelná zálivka, půda by neměla nikdy zcela vyschnout. Během vegetačního období je vhodné netýkavku přihnojovat tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Netýkavka žláznatá je sice jednoletá rostlina, ale snadno se množí semeny. Na podzim stačí sesbírat zralé tobolky a semena uskladnit na suchém a chladném místě. Na jaře je pak můžete vysít do truhlíků nebo přímo na záhon. Pěstování netýkavky žláznaté je tak skvělým způsobem, jak si zpestřit interiér i zahradu a užít si krásu exotických květů.

Světlé stanoviště bez přímého slunce

Netýkavka žláznatá, ačkoliv je to rostlina milující světlo, nesnáší přímé slunce. Prudké sluneční paprsky představují pro tuto krásku hrozbu, listy se snadno spálí a rostlina chřadne. Ideální je pro ni stanoviště s rozptýleným světlem, například pod korunami stromů nebo na východním či západním parapetu. Pokud pěstujete netýkavku žláznatou v interiéru, zajistěte jí dostatek světla, ale vyhněte se umístění na jižním okně. Okrasné rostliny obecně preferují světlé stanoviště, ale i zde platí, že přímé slunce může být na škodu. Druhy s barevnými listy, jako například krotony nebo begónie, potřebují více světla pro udržení sytosti barev. Naopak rostliny s tmavě zelenými listy, jako například zamiokulkas nebo tchynin jazyk, snesou i stinnější stanoviště. Důležité je sledovat reakce rostlin na množství světla a podle potřeby upravovat jejich umístění.

Pravidelná zálivka a rosení listů

Netýkavka žláznatá, ačkoliv je to rostlina nenáročná, ocení pravidelnou zálivku, obzvlášť v horkých letních dnech. Půda by měla být neustále vlhká, ale ne přemokřená, aby kořeny nezačaly uhnívat. Okrasné rostliny, mezi které netýkavka žláznatá patří, obecně vyžadují vlhčí prostředí. Pravidelné rosení listů jim prospívá, zvlášť v suchém bytě. Rosení provádíme odstátou vodou, ideálně ráno, aby listy stihly do večera oschnout a nepřišla tak žádná choroba.

Porovnání netýkavky žláznaté s jinými invazními rostlinami
Vlastnost Netýkavka žláznatá Křídlatka japonská
Výška Až 2 metry Až 4 metry
Barva květů Růžová, fialová Bílá
Doba kvetení Červenec - říjen Srpen - září

Hnojení pro bohaté kvetení

Netýkavka žláznatá je sice krásná a impozantní rostlina, ale na živiny je docela nenáročná. Pro bohaté kvetení ale přeci jenom nějakou tu výživu potřebuje. Během hlavní vegetační sezóny, od května do září, je vhodné netýkavku přihnojovat jednou za 14 dní. Použít můžete tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny, které se přidává do zálivky. Důležité je hnojivo správně dávkovat - vždycky se řiďte pokyny na obalu. Netýkavka žláznatá má ráda vlhkou půdu, ale pozor na přemokření. To by mohlo vést k hnilobě kořenů. A co se týče okrasných rostlin obecně, tak i ty potřebují pro bohaté kvetení dostatek živin. Pravidelné hnojení jim dodá sílu pro tvorbu květů a zajistí, aby byly květy velké a zářivě barevné. Vybírejte hnojivo určené přímo pro daný typ rostliny - existují hnojiva pro muškáty, pro surfinie, pro růže a mnoho dalších. A nezapomeňte, že i u hnojení platí, že méně je někdy více. Nadbytek živin může rostlinám spíše uškodit.

Množení řízky pro další rostliny

Netýkavka žláznatá, ačkoliv je vnímána spíše jako invazní druh, může být zdrojem řízků pro další rostliny. Její okrasná varianta, netýkavka balzamína, se množí podobně snadno. Řízkování je jednoduchý a efektivní způsob, jak si namnožit oblíbené rostliny bez nutnosti kupovat semena nebo sazenice. Pro množení řízky z netýkavky žláznaté a okrasných druhů je ideální období jaro a začátek léta. Vybíráme zdravé a silné výhony bez známek chorob nebo škůdců. Řízek by měl být dlouhý asi 10-15 cm a mít alespoň 2-3 páry listů. Spodní listy odstraníme, aby se zabránilo jejich hnití v zemině. Řízky můžeme nechat zakořenit ve vodě nebo přímo v substrátu. Pro zakořenění ve vodě stačí umístit řízky do sklenice s vodou tak, aby spodní část stonku byla ponořená. Vodu pravidelně měníme, aby byla čistá a okysličená. Zakořenění trvá obvykle 2-3 týdny. Pro zakořenění v substrátu použijeme lehký a vzdušný substrát, například směs rašeliny a perlitu. Řízky zapíchneme do substrátu asi 2-3 cm hluboko a zalijeme. Pro udržení vlhkosti můžeme květináč překrýt průhledným sáčkem nebo fólií. Zakořenění v substrátu trvá obvykle 3-4 týdny. Po zakořenění přesadíme řízky do samostatných květináčů s propustným substrátem.

Možné potíže a jejich řešení

Netýkavka žláznatá, ačkoliv je krásná, může přinášet i starosti. Její invazivní povaha je známá – snadno se šíří semeny vymrštěnými až do vzdálenosti sedmi metrů. To z ní dělá nežádoucího hosta v zahradách, kde může vytlačovat okrasné rostliny. Řešením je důslednost. Pravidelné odstraňování rostlin před vykvetením a dozráním semen je základ. Pozor, i zdánlivě mrtvá rostlina na podzim může na jaře znovu obrazit, je tedy nutné ji zlikvidovat celou i s kořeny.

Okrasné rostliny, ač obvykle méně agresivní, mohou také čelit problémům. Nejčastěji je trápí škůdci – mšice, svilušky, molice. Pravidelná kontrola rostlin je prevencí. Při napadení existuje řada ekologických i chemických postřiků. Žloutnutí listů signalizuje přelití nebo nedostatek živin. Hnědé skvrny zase značí popálení sluncem. Pozor si dejte i na plísně, které se projevují bílým povlakem na listech. Vždy je důležité správně určit příčinu a zvolit odpovídající řešení.

Netýkavka žláznatá, krásná a přesto tak invazivní. Dokonalá metafora pro lásku, která se vymkla kontrole.

Hana Urbanová

Netýkavka: elegantní ozdoba vašeho domova

Netýkavka žláznatá, známá také jako Impatiens glandulifera, je impozantní rostlina pocházející z Himalájí. Tato kráska si získala oblibu i v českých zahradách díky svým exotickým květům a nenáročnosti. Dorůstá do úctyhodné výšky až dvou metrů, čímž se stává nepřehlédnutelnou dominantou záhonů. Její růžovofialové květy, připomínající tvarem orchideje, lákají včely a motýly. Netýkavka žláznatá je ideální pro začátečníky, jelikož toleruje i mírný stín a nepotřebuje zvláštní péči. Stačí jí dopřát dostatek vláhy a odmění se vám bohatým kvetením od června až do prvních mrazů.

Vedle netýkavky žláznaté existuje i mnoho okrasných druhů netýkavek, které se pěstují jako pokojové rostliny. Tyto menší příbuzné se pyšní širokou škálou barev květů, od bílé přes oranžovou až po tmavě červenou. Vyžadují světlé stanoviště bez přímého slunce a pravidelnou zálivku. Okrasné netýkavky jsou citlivější na chlad, proto je vhodné je umístit do interiéru. Svou krásou a nenáročností zkrášlí každý parapet a dodají vašemu domovu svěží a elegantní atmosféru.

Publikováno: 30. 08. 2024

Kategorie: dům