5 semen pro rozkvetlou terasu i balkon

5 Semen

Květinová louka pro balkon

Toužíte po kráse rozkvetlé louky i na svém balkoně? Není nic jednoduššího! Vytvořit si vlastní květinovou oázu klidu je snazší, než si myslíte. Stačí zvolit vhodné rostliny a nádoby a pustit se do díla.

Pro balkonové podmínky se hodí slunce milující druhy, jako je třapatka, krásenka, len, dobromysl nebo mateřídouška. Nezapomeňte na nižší druhy, které vytvoří kompaktní koberec, například šater, zvonky nebo hvozdík. Pro pestrost barev můžete přidat i okrasné trávy, například kostřavu nebo metlici.

Při výběru nádob myslete na dostatečnou hloubku pro kořeny rostlin. Důležitá je i drenážní vrstva, která zabrání přemokření. Substrát by měl být propustný a bohatý na živiny.

S trochou péče se i z vašeho balkonu stane voňavá oáza plná života, která vám bude dělat radost po celé léto.

Bylinky na dosah ruky

Pěstování vlastních bylin je obohacující a praktický způsob, jak mít čerstvé ingredience vždy po ruce. Ať už máte zahradu, balkon nebo jen pár květináčů za oknem, existuje spousta bylin, které se snadno pěstují i v omezeném prostoru. Mezi nejoblíbenější a nejjednodušší bylinky na pěstování patří pažitka, máta, meduňka, bazalka a petržel. Tyto bylinky nevyžadují zvláštní péči a odmění vás bohatou úrodou voňavých lístků. Předtím než se pustíte do sázení, je důležité vybrat správné místo. Většina bylin má ráda slunné stanoviště s alespoň šesti hodinami přímého slunečního světla denně. Dále je potřeba zajistit dobře propustnou půdu a pravidelnou zálivku, zejména během horkých letních dnů.

Rajčata a papriky na terase

Pěstování rajčat a paprik na terase je skvělý způsob, jak si užít čerstvou zeleninu i v omezeném prostoru. Pro pěstování na terase se hodí kompaktní odrůdy rajčat, jako jsou cherry rajčata nebo odrůdy tyčkové, které lze snadno vyvázat k opoře. U paprik volte menší odrůdy, například kapičky nebo balkonové papriky. Důležitá je kvalitní zemina bohatá na živiny a dostatečná zálivka, zejména během horkých letních dnů. Rajčata a papriky potřebují pro svůj růst dostatek slunce, proto jim dopřejte alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Pravidelně kontrolujte rostliny, zda nejsou napadeny škůdci nebo chorobami. S trochou péče si tak můžete i na terase vypěstovat vlastní chutná a zdravá rajčata a papriky.

Voňavá zahrádka i v paneláku

Pěstovat bylinky nebo drobné ovoce se dá i bez zahrady. Stačí balkon, terasa nebo i jen parapet okna. Důležité je vybrat správné druhy rostlin a zajistit jim vhodné podmínky. Mezi nenáročné bylinky patří například máta, meduňka, pažitka, oregano nebo tymián. Tyto bylinky se dají pěstovat v květináčích a nevyžadují mnoho prostoru. Pokud máte rádi jahody, můžete si je vypěstovat i na balkoně v závěsném květináči. Stejně tak se daří i některým druhům rajčat, například odrůdě balkonová cherry. Pro pěstování na balkoně nebo terase se hodí i bylinky a rostliny, které odpuzují hmyz. Mezi ně patří například levandule, máta peprná, bazalka nebo rozmarýn. Tyto rostliny vám zpříjemní pobyt na čerstvém vzduchu a zároveň ochrání před dotěrným hmyzem.

Mikrobylinky plné vitamínů

Mikrobylinky, malé rostlinky sklizené v raném stádiu růstu, jsou doslova nabité vitamíny, minerály a antioxidanty. Obsahují až 40krát více živin než jejich dospělé protějšky. Mezi nejoblíbenější mikrobylinky patří řeřicha, slunečnice, brokolice, červená řepa a rukola. Každá odrůda má unikátní chuťový profil a nutriční složení. Například mikrobylinky brokolice jsou bohaté na sulforafan, sloučeninu s protirakovinnými účinky. Mikrobylinky červené řepy zase obsahují vysoké množství antioxidantů a dusičnanů, které podporují zdraví srdce a cév.

Publikováno: 08. 06. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: Jan Kohout

Tagy: 5 semen | směs různých druhů semen na pěstování rostlin